Bbc: Türkiye'nin Füze İhalesi NATO'ya "One Mınute" -Dünya -SosyetePLUS

Bbc: Türkiye'nin Füze İhalesi NATO'ya "One Mınute" Mı?

Bbc: Türkiye'nin Füze İhalesi NATO'ya

Tarihi: 29.09.2013 18:50:14

Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde NATO ülkeleri yerine Çin'i tercih etmesinin Ankara'nın hem Washington, hem de Brüksel ile ittifak açısından "ciddi" soru işaretlerine neden olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe tarafından yayınlanan bir analizde Çinli CPMIEC firmasının Suriye, İran ve Kuzey Kore'yi ilgilendiren "nükleer silahların yaygınlaştırılması anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Şubat 2013'ten itibaren ABD'nin yaptırım uygulanan firmalar listesinde olmasının "durumu daha da ciddileştirdiği" savunuluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir sözcünün, Türk hükümetinin kararı açıklamasının hemen ardından Washington'un "ciddi kaygılarını" Ankara'ya aktardığını bildirdiği belirtilen analizde sözcünün açıklamasında Türk hükümetinin ABD tarafından yaptırım uygulanan bir firmayla görüştüğüne dikkat çekilirken, söz konusu Çin füze savunma sisteminin NATO sistemlerine ya da toplu savunma kabiliyetlerine entegre edilemeyeceğinin de "açıkça" belirtildiği kaydediliyor.

Bu arada, sözcünün "Bu konudaki görüşmelerimiz sürecek" diyerek Washington'un bu "işin peşini bırakmayacağı" mesajını da verdiği" yorumunun yapıldığı analizinde "Türk hükümetinden ise şu ana kadar ne hangi ölçütlere göre Çin firmasının tercih edildiği, ne de uluslararası tepkiler konusunda bir açıklama geldi" denildi.

Analizde savunma sanayi uzmanlarına göre, Türkiye'nin FD-2000'ini seçmesinin en önemli nedeninin Çin firmasının diğer rakiplerine göre daha avantajlı bir fiyat sunması olduğu belirtildikten sonra "Bu seçim, Türk hükümetinin yerli kaynaklarla milli bir savuna sanayi geliştirilmesi politikasıyla da uyumlu" değerlendirmesi yapıldı.

-"SİYASİ SONUÇLAR DA OLABİLİR"-

Ankara'nın Çin firmasını tercih etmesinin "siyası sonuçları"nın da olabileceği vurgulandığı analizde şöyle denildi:

"Ankara'daki bir NATO ülkesi diplomatına göre, Türkiye'nin Çin firmasını tercih etmesi iki açıdan sorunlu. 'Birincisi, Türk yetkililer bu alacakları sistemi NATO'ya entegre edemeyeceklerini biliyor olmalılar ()"İkinci soru; bu tercih Türkiye açısından müttefiklik ilişkisini gözden geçirme anlamına mı geliyor? NATO ülkeleri, geçen sene Türkiye'nin başvurusu üzerine hemen toplanıp bir dayanışma gösterdi ve Patriotlar yerleştirildi. Hükümetin bu tercihi tartışılacak bir gelişme.'" - Ankara

Yabancı hocaların kovuldukları kulübü bir bir UEFA'ya şikayet ettiği dönemde, Fatih Terim sorun çıkarmadan takımdan ayrıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mahalli İdareler Seçimi Aday Takdim Toplantı'sında yerel seçim adaylarını tanıttı.

Önceki gün yaşamını yitiren sanatçı Tunçel Kurtiz, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinin Çamlıbel köyünde, son yolculuğuna uğurlandı.

Galatasaray hoca adaylarından Roberto Mancini, kendi ekibiyle birlikte Galatasaray'da çalışmak istiyor.

Atatürk Havalimanı'nda yürüyüş yapmak isteyen Hava-İş Sendikası üyelerine polis müdahale etti.

Galatasaray'ın hoca adaylarından Mancini, Ünal Aysal ile buluşmak için İstanbul'a geldi.

Eski milli futbolcu Sancaklı, MHP'nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Taraftar operasyonunda GFB lideri Sefa K. da sağlık kontrolüne götürülürken görüntülendi.

Bengü'nün eski nişanlısı Akın Altan ile yaklaşık 2 aydır aşk yaşayan Ece Erken, nikah masasına oturmaya hazırlanıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli 2014 Yerel Seçimler'i için Ankara adayı olarak Mevlüt Karakaya'nın ismini açıkladı.

Terör örgütü PKK, Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde geçici bir köy korucusunun oğlunu kaçırdı.

Kısa bir süre önce İbrahim Çelikkol'dan ayrılan Deniz Çakır, önceki akşam şarkıcı Murat Dalkılıç ile samimi bir şekilde görüntülendi.

Beşiktaşlı taraftar gruplarının, bedava bilet dağıtmadığı için Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ı tehdit ettikleri belirlendi.

Kurtiz’in cenazesine, sanatçı dostları ve vatandaşlar katıldı. Kurtiz’in rol arkadaşı Kenan İmirzalioğlu, tabutu taşırken gözyaşlarına hakim olamadı

Kaynak : Haberler.com

Haberin Okunma Sayısı : 64

YORUMLAR