Cemil Bayık: AKP Çözüm İradesi Ortaya Koymazsa Çat -Yaşam -SosyetePLUS

Cemil Bayık: AKP Çözüm İradesi Ortaya Koymazsa Çatışmasızlık Süreci Son Bulur

Cemil Bayık: AKP Çözüm İradesi Ortaya Koymazsa Çatışmasızlık Süreci Son Bulur

Tarihi: 02.09.2013 17:06:33

PKK'nın Kandil'deki elebaşı Cemil Bayık, AK Parti hükümetinin kısa sürede çözüm iradesi ortaya koymaması durumunda Kürt tarafının adımlarının karşılık bulmamış olacağına dikkat çekerek, "Bu da 8 aydır süren çatışmasızlık sürecinin sonu anlamına gelecektir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa çekilmek için hareket halinde olan gerillalar da yerlerinde duracaktır. Çözüm için adım atılmazsa gerilladan başka bir tutum beklenemez. Gerilla bir amaç için mücadele etmişse, hiçbir adımın atılmadığı ortamda gerilla direnişçi tutumunu bırakmaz" ifadelerini kullandı.

ANF'ye göre, Cemil Bayık, demokratik çözüm sürecinde gelinen aşamayı değerlendirdi. 8 aydan fazladır çatışmasızlığın sürdüğünü anlatan Bayık, "Bunun karşılığı olarak Kürtler ve demokrasi güçleri AKP'den adım atmasını beklemektedir. Ancak AKP hükümeti hiçbir adım atmadı, hatta savaş hazırlığı olan çalışmalarını hızlandırdı. Bu da çatışmasızlığı boşa çıkarma tehlikesi yaratmıştır. Bu nedenle Apo ve hareketimiz AKP hükümetini uyararak 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Kürt-Türk barışını sağlayacak adım atmasını istemiştir. Şimdi 1 Eylül'le birlikte AKP hükümetinin atacağı adımlar beklenmektedir" dedi.

-"ÇEKİLMEK İÇİN HAREKET HALİNDE OLANLAR YERLERİNDE DURACAKTIR"-

Eylül ayının 8 aydan fazla süren çatışmasızlığın kaderini belirleyeceğini vurgulayan Bayık, "Geçen aylarda Kürt hareketi üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmiştir. Demokratikleşme ve Kürt sorununun demokratik çözümü için bir hükümete sunulacak tüm kolaylıkları sunmuştur. Kürt sorununun çözümü için elverişli ortam sağlanmıştır. Artık Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir engel kalmamıştır. Eğer Kürt sorununun çözümü için bir adım atılmıyorsa bunun tek nedeni vardır; o da AKP'nin çözüm zihniyeti ve iradesinin bulunmamasıdır.

Eğer AKP hükümeti kısa sürede çözüm iradesi ortaya koymazsa Kürt tarafının tek taraflı iradesi ve adımları karşılık bulmamış olacaktır. Bu da 8 aydır süren çatışmasızlık sürecinin sonu anlamına gelecektir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa çekilmek için hareket halinde olan gerillalar da yerlerinde duracaktır. Çözüm için adım atılmazsa gerilladan başka bir tutum beklenemez. Gerilla bir amaç için mücadele etmişse, hiçbir adımın atılmadığı ortamda gerilla direnişçi tutumunu bırakmaz" dedi.

-"ÇATIŞMASIZLIK KARŞILIK BULMAMIŞSA MEVCUT POZİSYON GÖZDEN GEÇİRİLİR"-

"Gerilla, çatışmasızlık ortamı sağlanıp geri çekilme iradesi ortaya konulduğunda bunun bir karşılığının olacağına inanarak bu adımları atmıştır" diyen Bayık, "Bu adımların karşılığının olmayacağını düşünseydi tabii ki ne çatışmasızlık ortamı sağlanır ne de geri çekilme iradesi ortaya konurdu. Bunu bir çocuk bile bilirken AKP hükümetinin ya da Başbakanın danışmanlarının bilmemesi düşünülemez. Bu nedenle bu çatışmasızlığın bir karşılığı olmamışsa, tabii ki Kürt hareketi de mevcut pozisyonunu gözden geçirir. Bundan daha doğal bir şey olamaz" vurgusu yaptı.

AK Parti Hükümetinin, 1 Eylül tarihinin dillendirilmesini tehdit olarak değerlendirdiğini söyleyen Cemil Bayık, şunları kaydetti:

Kaynak : Haberler.com

Haberin Okunma Sayısı : 96

YORUMLAR